Здоров’я першокласника : перший шкільний рік без хвороб і стресів

Перший раз в перший клас – і батьки щодня з нетерпінням і хвилюванням чекають свого першокласника. Запитують про пройдене, про нових друзів-однокласників, про ігри на зміні. А потім, як би ненавмисно – а що ви сьогодні їли? А чи бігали ви по коридору? Чи не холодно в класі? Чи не дме з вікон? І рука, ніби випадково, лягає на лоб першокласникові – мама стежить за всім, була б у неї можливість – напевно, сіла б за парту поряд зі своєю дитиною. А шкільні інфекції, які так лякають батьків? Їжа в шкільних їдальнях – сумнівна, не така, як вдома, та і чи простежить хто за тим, щоб дитина з’їла нелюбиму кашу?

Наші ради допоможуть вам уберегти здоров’я вашої дитини як від реальних, так і від придуманих небезпек шкільного життя.

Правильно вчимося.

Найскладніше зайняття для першокласника – це не рішення задачок і не підрахунок паличок і яблук, а. лист! Причому безпосередньо написання букв, слів і пропозицій, так само як і переписування слів і пропозицій з дошки. Ну як запам’ятаєш усі ці карлючки і хвостики? А якщо і запам’ятав – то чому вони наполегливо не хочуть бути схожими на акуратну ж з шкільного пропису, а намагаються перетворитися на багатоноге чудовисько? Не варто ахати, побачивши перші рядки свого школяра, і ні в якому разі не давайте йому зрозуміти, що він погано справляється з прописом. Краще скажіть – відмінний результат, у мене спочатку виходило гірше, давай посперечаємося, що вже за два тижні ти писатимеш точнісінько як Марія Іванівна? Дитина вчиться робити те, чого йому доки ще не доводилося робити, і ваше схвалення, як і усвідомлення його власних успіхів, дуже важливі на цьому етапі життя.

Другим по складності предметом для першокласника, залежно від його схильностей і рівня підготовки, буде або математика, або читання. Якщо улюблену книжку казок ваш малюк вже в шість років читав без всяких проблем, швидше за все, йому знадобиться допомога із складанням і відніманням яблук. Ну, а якщо до читання серйозно приступив зовсім нещодавно, то читати він буде з напругою усіх фізичних сил.

Тому важливо пам’ятати, що тривалість безперервного читання не повинна в 6 років перевищувати 8 хвилин, а в 7-8 років – 10 хвилин. Оптимальна тривалість безперервного листа – 2 хвилини 40 секунд на початку уроку, і 1 хвилина 45 секунд у кінці(те ж саме і при приготуванні домашніх завдань).

Ефективність роботи маленького школяра також схильна до добового режиму, як і ваш робочий день. Встановлено, що перший урок доводиться на період адаптації в учбовий процес, другий урок – пік працездатності. Висока напруга розумових сил у першокласника не буває довгою, і вже до третього уроку працездатність падає, а на четвертий урок залишається мінімум внутрішніх резервів. Шкільні предмети повинні потрапляти в цю схему по рівню їх складності, лист оптимально розташувати на другому уроці, перший і четвертий залишити для найлегших, ознайомлювальних предметів.

Правильно готуємо домашнє завдання.

Після приходу додому першокласник, якщо він не залишається на повний день в школі, повинен з’їсти гарячий обід і відпочити після зайняття. Домашні завдання краще всього зробити в період з 15-16 годин. Не можна сідати за них відразу – дитина не встигне відпочити, а працездатність до цього часу, як ви пам’ятаєте, прагнутиме до нуля. Не можна переносити їх на вечір – лист вимагає акуратності і усидливості, втомлений школяр допускатиме помарки і описки, та і сидіти над завданням набагато довше, ніж в денний час, або ж робити його абияк, кваплячись лягти спати.

Кожні 15 хвилин треба міняти позу, кожні 30 – робити маленьку перерву, фізкультхвилинку, можна під музику. Це не лише зміцнює здоров’я, але і відновлює працездатність, допомагає скинути напругу і віддаляє втому.

Не можна починати готуватися кавалерійським наскоком – з найскладніших предметів. Пам’ятайте про період адаптації! Починати треба з нескладних і нетривалих за часом завдань, швидке їх виконання змусить першокласника переконатися у власних силах і здібностях. Після цього треба переходити до складніших, ну а останнім, на спаді загальної працездатності, зробити ще одне легке завдання. Тоді дитина вставатиме з-за столу не в пригніченому із-за великого навантаження настрої, а з упевненістю в тому, що йому легко дається навчання. Зберегти бадьорий настрій і не дозволити дитині опустити руки(Мама, у мене нічого не виходить!) – основне завдання батьків на першому році навчання.

Дуже часто доводиться чути питання про прогулянки і час, проведений на свіжому повітрі. Не менш часто батьки нарікають на те, що дитині ніколи гуляти, або ні з ким, або колись батькам, або. Можна знайти сотню причин і пояснень, але відповідь у будь-якому випадку буде однозначною – виключити прогулянку з режиму дня школяра не можна! Норма прогулянки для школярів молодших класів – не менше 3-3,5 годин в день.

Якщо дитина ослаблена і скаржиться на втому, йому показаний півторагодинний денний сон в добре провітреній кімнаті. Якщо ви віддали дитину в спортивну секцію або займаєтеся з ним удома або у дворі бігом, гімнастичними вправами або рухливими іграми, пам’ятайте, що зайняття спортом повинне початися не раніше, ніж через 40 хвилин після їди.

Вечеряти треба за 2 години до сну – це краща профілактика безсоння, поганого, неспокійного сну у першокласників. Якщо ви думаєте, що активна дитина встигне зголодніти за цей час, за півгодини до сну можна запропонувати йому склянку молока або какао з маленькою булочкою, або трохи фруктів. Перед сном корисно погуляти близько двадцяти-п’ятнадцяти хвилин, і якщо такої можливості у вас немає, то хоч би простежте, щоб кімната, в якій спить дитина, була добре провітрена. Спати першокласник повинен не менше 9 годин – без урахування часу на денний сон.

Правильно одягаємося

Багато першокласників з 1 вересня наділи нову шкільну форму. У цьому, безумовно, є свої переваги – немає ознак класового розшарування, яке може стати причиною конфліктів, та і витрачатися на одяг батькам припаде набагато менше.

Супротивники ж шкільної форми забули про один важливий недолік будь-якої форми – її дизайн і крій далекий від досконалості, розрахований на деяку загальну мірку, тому дуже часто шкільна форма сковує рухи і створює додаткові незручності першокласникові.

А матеріал, з якого може бути зшита форма, буває не зовсім гігієнічний і натуральний. Якщо форми в школі немає, то краще одягати дитину в натуральний матеріал, наприклад, бавовна, щоб він не так сильно потів під час ігор на змінах. Якщо форма є, то під синтетичний піджачок треба надіти сорочку з бавовни.

Форменого взуття для дітей переважно не буває. Окрім взуття для прогулянок і для дороги в школу, батьки мають потурбуватися і купівлею змінного взуття для першокласників. Краще всього, якщо це легке і зручне взуття, дихаюче, з натуральних матеріалів, з мінімумом швів і, бажано, на липучках. Підошва має бути досить гнучкою і ребристою, щоб не ковзала на гладкій підлозі. У такому взутті ноги вашої дитини не потітимуть і не натиратимуться.

Якщо черевички застібаються на липучку, то зняти і переодягнути взуття самостійно дитині буде досить просто. Це важливо з точки зору зручності і практичності, до того ж, зав’язати шнурки швидко і міцно може навіть не кожен дорослий, значить, дитина буде або довго і напружено їх зав’язувати, викликаючи нарікання і кепкування класу, або ж зав’язувати їх буде швидко, і вже через десять хвилин почне наступати на довгі хвости, зупинятися посеред дороги, зав’язувати. Уявили собі? Тому краще віддати перевагу зручності над красою взуття зовсім як у папи.

Кiлькiсть переглядiв: 758

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.